DOLAR 32,5218 -0.08%
EURO 35,0240 0.43%
ALTIN 2.429,810,28
BITCOIN 2063688-4,53%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Berat (Kandili) Gecesi…

Berat (Kandili) Gecesi…

ABONE OL
Şubat 23, 2024 17:04
Berat (Kandili) Gecesi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Berat, Arapça berâ-e – berâet kelimesinin Türkçeleşmişidir.

Berat, anlam olarak herhangi bir yükümlülükten kurtulma, temize çıkma, arınma demektir.

Ayrıca Allah’ın cc affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara da gelmektedir.

Berat Gecesi kamerî ayların sekizincisi ve üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesidir.

Bu yıl Berat Gecesi 24 şubat cumartesiyi 25 Şubat pazara bağlayan geceye denk gelmektedir.

Berat Gecesi, müslümanlara onbir ayın sultanı olan Ramazan ayının çok yaklaştığını müjdelemekte, bu mübarek ayı karşılamak üzere hazırlıklı olunmasını haber vermektedir.

Allah cc Duhan suresinin 1. ve 2. ayetlerinde

Hâ Mim. O apaçık kitaba andolsun.” dedikten sonra 3. ayette “Biz onu, ( Kur’an’ı Kerim’i ) gerçekten mübarek bir gecede indirdik.” diye haber vermektedir.

Âlimlerden bazıları “mübarek bir gecede indirdik.” denildiğinden bu gecenin kadir gecesi olduğunu söylemişlerdir.

Bazıları da Kur’an’ı Kerim’in önce toplu olarak lehv-i mahfuzdan dünya semasına indirildiğini, daha sonra ayet ayet, sure sure 23 yılda tamamlanmak üzere Peygamber Efendimiz‘e (s.a.v) ilk defa vahiyle indirilmeye başlanmasının Kadir Gecesi olduğunu lakin Duhan suresindeki indirilmenin toplu olarak indirilme gecesi, bu gecenin de berat gecesi olduğunu bildirmişlerdir.

Ve 4. ayetteki “O gecede her hikmetli iş tarafımızdan bir emirle ayrılır.” denmesinin de Berat Gecesini işaret ettiğini söylemişlerdir.

İbni Abbas’tan gelen bir rivayete göre bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır.

Fahrettin Errazi‘nin açıklamasına göre bu defterlerin düzenlenmesi Berat Gecesinde başlar, Kadir Gecesinde tamamlanarak her defter görev konusuna göre dört büyük melek olan Cebrail, Mikâil, İsrafil ve Azrail aleyhisselâma teslim edilir.

Bütün hikmetli işlerin ayrımına başlanması, bu gecede yapılacak işlerin kat kat sevaplı olması, ilâhî rahmetin bütün âlemi kuşatması, Allah‘ın cc af ve mağfiretinin coşması, Peygamber Efendimiz‘e (s.a.v) tam bir şefaat yetkisinin verilmiş olması bu mübarek gecenin özelliklerindendir.

Berat Gecesi müslümanlarca kutsal sayılmış, diğer gecelerden farklı bir şekilde geçirilmesi, daha fazla ibadet edilmesi âdet halini almıştır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Allah cc rahmetiyle şabanın onbeşinci gecesi dünya semasına tecelli eder ve beni kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısından daha fazla kişiyi bağışlar.” demiştir  ( Tirmizî, savm, 39, İbni Mace, ikametü’s salat 191)

Hadiste “Beni kelb kabilesinin koyunlarının tüylerinden daha fazla kişiyi bağışlar.” denilmesi çokluktan kinayedir.

Yüce Rabbimizin affının sınırsız olduğu anlamınadır.

Bu mübarek gecenin gündüzünü oruçla, hayır hasenatla, hasta ve yakınlarımızı ziyaretle, büyüklerin hatırlarını sorup gönüllerini ve dualarını almayla, yetimleri sevindirmeyle, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamayla, gecesini de ibadetle, zikirle, tefekkürle, kaza ve nafile namazları kılmayla, Kur’an’ı Kerim, meal, tefsir, siyer ve ilmihal okumayla geçirmek tavsiye edilmiştir.

Böylesi mübarek gecelerde kendi kendimizi sorguya çekerek, ne yaparımda insanî, islâmî, ahlâkî değerlerden yoksun bir dünyevîleşme girdabına düşmekten, günah denizinde boğulmaktan kurtulurum diye düşünmenin, Allah‘a cc sığınmanın, O’ndan yardım dilemenin  fırsatına kapı aralamak olduğunun idraki içinde olunmalıdır.

Beşer olmamız hasebiyle hepimizin az veya çok günahları vardır.

Bu gecenin feyzinden, bereketinden yararlanmamız için tevbe etmeliyiz.

Şirk, sihir ve büyü yapmak, devamlı içki içmek, zinaya, anne ve babaya isyanda devam etmek gibi günahlardan tevbe etmeyenlerin bu gecenin feyzinden istifade edemeyeceği rivayetlerinin olduğunu da dikkate almalıyız.

Berat Gecemizi şimdiden tebrik eder, yüce Rabbimden Berat Gecesinin ailemiz, milletimiz, islâm âlemi ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını ve bizlere beratını sağ elinden alan bahtiyar kullarından olmayı nasip etmesini, ayrıca Filistinde, Gazze’de, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde, Keşmir’de ve bütün dünyadaki mazlumların kurtuluşuna, zalimlerin kahrüperişan olmalarına vesile olmasını niyaz ederim.

Cumamız hayra vesile olsun.

Selamlarımla.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.