DOLAR 33,0095 -0.22%
EURO 35,9794 -0.58%
ALTIN 2.545,15-2,14
BITCOIN 22128084,98%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Nasıl bir din isteniyor?

Nasıl bir din isteniyor?

ABONE OL
Haziran 28, 2024 16:58
Nasıl bir din isteniyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanın hevâsı nasıl bir din ister?…

Sözlükte hevâ kelimesi “istek, meyil, sevme” gibi anlamlara gelmektedir.

Hevâ, terim olarak “Nefsin akıl ve din tarfından yasaklanan kötü arzulara karşı eğilimi” yahut “Hak ve faziletten saparak haz ve eğlencelere yönelen nefis” manasına da gelmektedir.

Dinimiz islâm insanın fıtratına uygun her türlü güzelliği bünyesinde barındırmasına, ibadetlerin yerine getirilmesinde zorluğu dayatmayıp her türlü kolaylığı göstermesine rağmen nefsine, hevâ ve heveslerine uyan insan için ağır gelmekte, birçok konuda kendi isteklerine uygun bir din arzu etmektedir.

İnsanın nefsi dinin, kendince romantik, sevimli, sempatik, şirin olan bir din olmasını istemektedir.

Hevâsına uyan insan, ben de müslümanım demekle birlikte dinin yemesine, içmesine, giymesine, lâf etmeyen bir din olmasını istemektedir.

Evine, dükkânına,sokağına karışmayan bir din olsun arzusundadır.
Düğününü istediği gibi yapmasına, gündüz  namazda olsa da geceleri alem yapabilmesine, oruçlu olduğu halde sevgilisiyle gezip tozmasına, malını satabilmek için Allah cc adına yemin etmesine, tesettürsüzlük bir moda haline geldiyse ona uymasına, haram yollardan kazandığı parayla hayırlar yapıp insanlara şirin görünmesine, kumara şans oyunu demesine söz söylenmesini istememektedir.

İnsanın hevâsı, gençliğinde değil yaşlanınca yaşanacak, ölümden Allah’ın cc  gazabı ve azabından, cehenneminden bahsetmeyen, cihadı hatırlatmayan, gıybetin günah olduğunu söylemeyen, rüşvetin, faizin, zinanın haram olduğunu işaret dahi etmeyen bir din istemektedir.

İnsanın hevâsı dünya işlerine karışmayan, insan hayatında uygulanmayan, vicdanlara mahküm olan bir dinden hoşlanmaktadır.

Kurtuluşa ermeyi ümit eden müslümanın, insanın hevâsının istediği bir dini değil,

Muhammed suresinin “Rabbinden gelen apaçık bir delile dayanarak haraket eden kimse, hiç kötü işleri kendisine süslü gösterilen  ve nefsanî arzularının peşine düşmüş kimse gibi olur mu?” diye beyan edilen 14. ayetini kendine rehber edinerek, yüce Rabbimizin Peygamberimize (s.a.v)  indirdiği kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bildirilen, Peygamber Efendimiz‘in (s.a.v) ve sahabelerin (r.a) hayatlarında tatbik ederek örneklendirdikleri ve ehli sünnet âlimlerinin bizlere kadar ulaştırdıkları dinimizi yaşamakla Allah’ın cc rızasına ulaşılabileceğini çok iyi anlaması gerekmektedir.

Yüce Rabbimiz bizlere insan hevâsının istediği dine göre değil, Allah cc ve rasûlünün bildirdiği ve istediği dine göre yaşantısını düzenleyen kullarından olmayı nasip etmesini niyaz ederim.

Cumamız hayra vesile olsun.

Selamlarımla.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.