DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22103490,56%
İstanbul
30°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

1 Nolu İstanbul Barosu’ndan umuma açık yerlerde alkol tüketilmesine destek
  • Medya Radikal
  • Gündem
  • 1 Nolu İstanbul Barosu’ndan umuma açık yerlerde alkol tüketilmesine destek

1 Nolu İstanbul Barosu’ndan umuma açık yerlerde alkol tüketilmesine destek

ABONE OL
Eylül 4, 2023 01:47
1 Nolu İstanbul Barosu’ndan umuma açık yerlerde alkol tüketilmesine destek
1

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul 1 Nolu Barosu, İstanbul Valiliği‘nin açık alanlarda alkolü içeceklerin tüketimi ile ilgili ‘hatırlatma genelgesi’ne tepki gösterdi. 

Baro valiliğin genelgesinin iptali için dava açtı.

Son dönemde umuma açık yerlerin meyhaneye dönmesi ve vatandaşların genelinin rahatsızlığına neden olan ve Avrupa ülkelerininde izin vermeği keyfi, uygunsuz, özendirici açık alanda alkol tüketilmesi ile ilgili valiliğin aldığı karara 1. nolu Baro’dan anında    karşı duruş geldi.

Açık alanlarda, park ve piknik yerlerinde, aile ve çocukların önünde alkol tükenmesine 1.Nolu Baronun destek vermesine, “vatandaşlar anlaşılır gibi değil” diyerek tepki verdi.

BARO ALKOL TÜKETİMİNE DESTEK VERDİ

1 Nolu Barodan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“30.08.2023 tarihinde İstanbul Valiliği tarafından alkol yasağı genelgesi olarak basın ve kamuoyunda yer alan “Alkol Satışı Ve Alkollü İçeceklerin Tüketimi” konulu 17.08.2023 tarihli genelge ile “alkol satışı ve tüketilmesi ruhsatı bulunan işletmelerin dışında park, piknik ve mesire alanı, sahil bandı, plaj vb. alanlarda çevrenin rahatsız edilmemesi, olumsuz görüntülerin oluşmasına mahal vermemek amacıyla alkol satışı ve tüketilmesinin önlenmesi, bahsi geçen yerlerde emniyet/jandarma ve zabıta birimleri tarafından sorumluluk alanlarında etkin bir şekilde denetimlerin yapılarak asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan verilmemesi, Kanun, Yönetmelik ve Genel Emir hükümlerine uymayan kişiler ve işletmeler hakkında yasal işlem yapılması” istenilmiştir. 

Genelge ile Anayasa’nın 20. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. maddesi ile güvence altına alınmış olan özel yaşamın gizliliğine müdahale edilmektedir. 

Anayasa’nın 6. maddesi uyarınca “Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.” İstanbul Barosu olarak kişilerin yaşam biçimlerine müdahale eden bu genelgenin iptali ile yürütmesinin durdurulması istemli olarak İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde 2023/1991 Esas numarası ile dava açılmıştır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.