DOLAR 32,5119 -0.1%
EURO 34,9615 0.34%
ALTIN 2.434,830,50
BITCOIN 2074347-4,02%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Çocuk hakları sözleşmesi

Çocuk hakları sözleşmesi

ABONE OL
Kasım 17, 2023 14:12
Çocuk hakları sözleşmesi
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuk hakları, eski adı cemiyet-i akvam olan Birleşmiş milletlerin ilk şekillendiği kuruluş tarafından 1925 yılında kabul edilen Cenevre çocuk hakları bildirgesiyle dünya gündemine gelmiş ve bu bildirge 20 Kasım 1959 tarihinde Birleşmiş Milletler çocuk hakları bildirisi olarak güncellenmiş olup 20 Kasım 1989 tarihinde de daha geniş bir şekilde Birleşmiş Milletler çocuk haklarına dair sözleşme ile değiştirilip yenilenmiş ve 54 maddelik bu sözleşme, Birleşmiş Milletler kurulunda kabul edilmiştir.

Bu kabulle birlikte 20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak ilan edilmiştir.

Birleşmiş Milletler tarihinde en yüksek katılım oranıyla (193 ülke) kabul edilen bu sözleşmeye ülkemiz 1990 yılında taraf olmuş ve  sözleşme 1994 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Amerika sözleşmeye taraf olmayıp onaylamamıştır.

Maalesef sözleşmeye imza atan ülkelerin çoğunluğu sözleşmenin şartlarını yerine getirme hususunda üzerlerine düşeni yerine getirmemişlerdir.

Üzerine düşeni yerine getirmeye çalışanların gayretleri de yeterli olmamıştır.

Savaşların, doğal afetlerin ve kaotik ortamların mağduriyetini yaşayanlar olan çocukları korumayı, onlara daha yaşanabilir bir ortam sunmayı hedefleyen sözleşmenin uygulanabilirlik propleminin oluşmasından dolayı dünyanın birçok yerinde yaşanan savaşlarda yine en çok mağdur olan, gıda ve ilâçtan mahrum bir şekilde güçlükle hayatını sürdürme zorunda kalan ve bu zorlukların sebeplerinden dolayı hayatını kaybedenlerin çoğunluğunu çocukların oluşturduğu inkâr edilemez bir gerçektir.

Bütün bu gerçekler Birleşmiş Milletlerin çocuklarla ilgili birimlerinin kendi raporlarıyla sabittir.

Dünyanın yeraltı ve yerüstü kaynaklarından yararlanmayı kendilerinin hakkı olduğunu düşünenler tarafından işlenen zulümlerin acısını çocuklar, kadınlar, yaşlı, güçsüz ve engelli olanlar çekmektedir.

Cesedi sahile vuran Aylan bebeğin, annesine “Çocuklar cennete gider, orda ekmek var değil mi? cennette karnımız doyar öyleyse ölelim anne” diyen çocuğun, açlıktan bir deri bir kemik kalan biçarelerin ızdırabını insanlığını yitirmemiş, vicdanı kararmamış her insanın yüreğinde duymaması mümkün müdür?

Konuyla ilgilenen kuruluşların yayınladıkları raporlara göre her yıl milyonlarca çocuk, savaştan, kıtlıktan, ilâçsızlıktan ve diğer bazı sebeplerden dolayı canından olmakta, yüz binlerce çocuk gasp, hırsızlık, uyuşturucu ve fuhuş çeteleri tarafından köleleştirilmekte, organ mafyaları tarafından işe yarar organları alınıp bedeninin diğer kısımları çeşitli yollarla yok edilmektedir.

Çocuklar aleyhine gelişen elim olaylara Yemen iç savaşında yaşananlar da eklenmiştir.

Ne yazık ki Yemen iç savaşında tarafları kışkırtan ve destekleyenlerin toplumunu müslümanların oluşturduğu ülkelerin olması yürekleri dağlamaktadır.

Birleşmiş Milletler’in ancak 1989 tarihinde gündeme getirdiği çocuk haklarının çok daha genişini dinimiz islâm 15 asır öncesinde dünyanın gündemine taşımış insanlığın dikkatini çekmiştir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) yaşantısıyla ve sözleriyle biz müslümanlara en güzel örnekler sunmuştur.

Dünyaya gelen her çocuk islâm fıtratı üzerine doğmakta ve Allah’ın cc kendisine tanımış olduğu haklara sahip olmaktadır.

Şu anda Gazze‘de İsrail terör örgütünün işlediği insanlık dışı katliam, soykırım ve vahşetin en fazla mağdur olanları da çocuklardır.

Bu zulümde şehit olanların yarısını çocuklar oluşturmaktadır.

Kuşu ölen bir çoçuğa taziye ziyaretinde bulunan ve çocuğun teselli bulması için elinden geleni esirgemeyen bir peygamberin ümmetinin yaşadığı devletlerin bu insanlık dramında inim inim inleyen çocukların uğradığı bu zulmü seyretmeleri, sessiz kalmaları, vahşetin son bulmasına gayret göstermemeleri  yürekleri dağlamaktadır.

İslâm ülkelerinin halkları elinden geleni yapacaktır.

Lâkin birçoğunun siyonist uşağı olan idarecileri önlerindeki en büyük engeldir.

Üç gün sonra kendilerini en medenî zanneden birçok ülke idarecisinin  riyakârca, yüzleri kızarmadan sanki Gazze’de yaşananların destekçisi değillermiş gibi çocuk hakları nutukları atmalarına, insan haklarından bahsettiklerine şahit olacağız.

Gelecekte dünyanın şekillenmesine yön verecek olan çocukların haklarını koruyan ve riayet eden topluluklar insanlığın yararına olumlu katkılar sunmuş olacaklar ve hayırla yâd edileceklerdir.

Tam tersine haraket edenler ise  bu gün insanlığın başına belâ oldukları gibi gelecekte daha büyük felâketlerin yaşanmasına sebep  olmaları ve nefretle anılmaları yüksek bir ihtimaldir.

Yüce Rabbimden bizlere çocuk sevgisiyle dolu bir yürek ve çocuk haklarına riayet eden kullarından olmayı nasip etmesini niyaz ederim.

Cumamız hayra vesile olsun.

Selamlarımla.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.