DOLAR 32,5593 0.05%
EURO 35,0195 0.51%
ALTIN 2.437,570,61
BITCOIN 2084839-3,86%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Zaferler ayı Ağustos

Zaferler ayı Ağustos

ABONE OL
Ağustos 25, 2023 14:16
Zaferler ayı Ağustos
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Milletlerin ve toplumların tarihlerinde önemli olan günler vardır.

Ağustos ayı milletimizin tarihinde önemli olan birçok günün içinde yer aldığı bir aydır.

Her milletin tarihinde yaşantısına yön veren, gelişmesine, gerilemesine veya tarih sahnesinden silinmesine sebep olan önemli olaylar yaşanmıştır.

Milletimizin tarihine de damga vurmuş birçok olay ve tarihî zaferler mevcuttur.

Bunlardan biri hiç kuşkusuz milletimize Anadolu’nun kapılarını açan 26 Ağustos 1071 tarihinde Büyük Selçuklu Sultanı Muhammed Alp Arslan ile Bizans İmparatoru Romanos Diogenes arasında 

Muş ilinin Malazgirt ovasında gerçekleşen ve Bizans ordularının yenilgisi, imparator dahil birçok askerinin esir alınmasıyla sonuçlanan

Malazgirt zaferidir.

Bir diğeri de Gazi Mustafa Kemal Paşa‘nın başkomutanlığında 26 Ağustos 1922’de başlatılan ve Afyon Kocatepe’den yönetilen, Kütahya Dumlupınar’da düşman ordularının bozguna uğratılmasıyla 30 Ağustos 1922 günü kazanılan zaferdir.

Kazanılan bu zafer günümüzde de millî bayram olarak kutlanmaktadır.

Her yıl bu zaferin kazanılmasına vesile olanları milletimiz minnetle yad etmektedir.

Bu zaferlerden Malazgirt zaferi milletimize Anadolu’nun kapılarını açmış olup Anadolu’nun kalıcı yurt edinilmesine vesile olmuştur.

30 Ağustos zaferi de milletimizi bu topraklardan çıkarmak ve tarihten silmek hayallerine kapılanlanların heveslerinin boşa çıkarıldığı, biz bu toprakların sahibiyiz, tek bir kişi kalana, tüten en son ocak sönene kadar bu toprakları terk etmeyiz diye bütün dünyaya gür bir sesle haykırarak ilân ettiğimiz zaferdir.

Tarihe altın harflerle yazılan, Ağustos ayında gerçekleşen bu iki önemli zafer arasında geçen tarihlerde yine Ağustos ayında gerçekleşen daha başka zaferler de vardır.

Bu zaferleri sayacak olursak;

11 Ağustos 1473 Otlukbeli zaferi

23 Ağustos 1514 Çaldıran zeferi

23 Ağustos 1516 Mercidabık zaferi

29 Ağustos 1521 Belgrad’ın fethi

29 Ağustos 1526 Mohaç zaferi 

1 Ağustos 1571 Kıbrıs’ın fethi diye sıralayabiliriz

Daha başka zaferlerin de gerçekleştiği bu ay zaferler ayı ünvanıyla anılmayı layıkıyla hak etmiştir.

Millî ve dinî bayramlarımız ortak duygularımızın canlı tutulmasına, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine birer vesiledir.

Kökleriyle ilişiğini kesmeden, tarihten ders çıkararak, geleceğe umutla bakıp, ilimde ve teknolojinin her alanında muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmayı hedeflerken dinî, millî,

manevî ve ahlâkî değerlerimizi  korumaya devam 

etmemiz halinde tarih sahnesinde var olmamız milletimizi sevindirecek milletimize ve vatanımıza düşmanlık besleyenlerin üzülmesine vesile olacaktır.

Bu necip milletin birlik ve beraberliği bozulmadığı müddetçe tarih sahnesinde var olmaya devam edecektir.

Şimdiden 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı tebrik ederim.

Yüce Rabbimden bizlere birlik ve beraberlik içinde sağlıklı ve huzurlu günlerde nice bayramlar kutlamamızı nasip etmesini niyaz ederim.

Cumamız hayra vesile olsun.

Selamlarımla.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.