DOLAR 19,1220 0.02%
EURO 20,7228 -0.08%
ALTIN 1.205,80-0,60
BITCOIN 5299882,20%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X Qries Qries
İçimizdeki pusula: VİCDAN

İçimizdeki pusula: VİCDAN

ABONE OL
Mart 17, 2023 12:19
İçimizdeki pusula: VİCDAN
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Vicdan, sözlük olarak kişiyi kendi davranışlarıyla ilgili olarak bir yargıda bulunmaya yönelten, kişinin kendi ahlâk değerleri üzerine dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan, kişiye doğruyu ve iyiyi yapma yükümlülüğünü de yükleyen içsel bir güçtür diye tanımlanmaktadır.

İnsanoğlu, zaman zaman yanlış işler yapabiliyor, günaha bulaşabiliyor, haksızlıkta bulunabiliyor, aslında bunları yapmaması gerektiğini, yaptıklarının yanlışlığını başkalarına itiraf etmese de içinde bir huzursuzluk, bir sızlama duyar.

Bu duygu yaratıcımızın insana bahşettiği doğruyu, iyiyi ve helâli onaylama bunların zıddından da rahatsızlık duyma hissidir vicdan.

Vicdan, bize doğru ve iyi olanı gösteren âdeta içimizdeki bir pusuladır.

Yaratılışımızda içimize yerleştirilen bu manevî güç, bozulmadıkça güzel, doğru ve iyi işlerden, insanlığa yararlı olmaktan, şefkat,sevgi ve merhametten huzur ve mutluluk duyar, yastığa başımızı koyduğumuzda rahat uyuruz.

İçimizdeki bu manevî güç ,sağlam oldukça yaptığımız yanlışlardan, Rabbimizin yasaklarını çiğnemekten, insanlara zulmetmekten, haklarına girmekten, merhamet, sevgi ve şefkati yitirmekten huzursuzluk duyararız. Böyle bir durumda olmamızdan dolayı canımız sıkılır.

Vicdanımızın yaralı olmasından yastık bile bize diken olmaya başlar.

Başkasına haksızlık yapmak üzere harekete geçen birine “Elini vicdanına koy.” dememiz boşuna değildir.

Biliriz ki insan gerçekten vicdanının sesini dinlerse haksızlık yapmaktan vazgeçer.

Kendisine “Vicdanlı ol” denildiği halde haksızlık yapan kişiye de “Kara vicdanlı, vicdansız, vicdanı körelmiş” deriz.

Vicdanın, kalbî, imanî ve ahlâkî bir yanı da vardır.

İnsanoğlunun içinde (Kalbinde- gönlünde) manevî bir güç olan vicdan, öyle bir güçtür ki 

insan gizlice işlemiş olduğu suçların bilinmediğinden toplum nezdinde suçlu sayılmasa da kendi iç mahkemesinde berat etmediği için işlediği suçtan içinde bir ızdırap, elem ve huzursuzluk duyar. 

Bu duyguya  “Vicdan azabı” denilmektedir.

Bazıları vicdan azabına kişinin dünyada yaşadığı cehennem demişlerdir!

Bu vicdan azabıdır ki bazı kişileri yıllarca kıvrandırmış, uzun yıllar sonra işlemiş olduğu suçları itiraf etmesine ve kendi ayaklarıyla gidip adaletin hükmünün icrası  için teslim olmasına  sebep olmuştur.

Dinamitin mucidi Alfred Bernhar Nobel’in icadından dolayı duyduğu vicdan azabı, ölümünden sonra insanların kendisini icadının dışında değişik şekilllerde anılsın diye birçok dalda Nobel ödülleri düzenlenmesi için miras olarak bıraktığı servetinin kullanılmasını vasiyet etmesine sebep olmuştur.

Bazı kişiler vicdanlarının kendilerine yaşattığı azabı duymamak, vicdanlarının sesini kısmak için alkolden, uyuşturucudan medet umarlar.

Ayıldıklarında daha da şiddetli duydukları bu ızdırabı dindirmek için maalesef çare olmayan bu yönteme tekrar başvururlar.

Bazıları da vicdan azaplarını dindirmek ve suçluluk duygularını azaltmak için insanlara çok sevecen yaklaşımlarda bulunup iyi ve güzel işler yapmaya çalışarak servetlerinden hayırlar yapmaya yönelirler.

Bu hal insanların yararınadır. 

Umulur ki bu durumları kendilerinin hidayetine ve vicdanlı bir şekilde hayatlarını sürdürmelerine vesile olur.

Zalimlerin zulümlerini arttırmaları vicdanlarını baskı altına almak istemelerinden dolayı olabilir mi?

İnsanoğlu vicdansızca davranacağı zaman önce vicdan azabını hafifletecek birtakım bahaneler üretir.

“Ben böyle davrandım ama oda/ onlarda şöyle şöyle yapmışlardı. Aslında bunları hak etmişlerdi.”

gibi kendisine yaptığı telkinlerle kendini kandırmaya çalışır 

Vicdanın körelmesi “Canım öyle istedi” mantığının bir virüs gibi insanlara bulaşmasına ve vicdandan yoksun bir toplumun oluşmasına yol açar.

Vicdan insan için önemli olan manevî bir donanımdır.

Vicdan nötr kaldığı müddetçe pek bir anlam ifade etmez. 

Ancak merhametle  birlikte bir işlev kazanır.

İnsanların çaresizliğinden yararlanarak kendine fayda sağlamaya çalışan, fırsatçılık yapan yaşanan asrın felâketini ranta çevirmeye kalkan vicdanını askıya alan birine insanlığını yitirmiş denilmez mi?

Vicdan denen pusulayı kaybedenin huzur bulması mümkün değildir.

Bütün yaralar kabuk tutar, kapanır ama vicdan yarası kapanmaz.

Vicdanını dinleyen huzura erer. 

Vicdansız biri ise hiçbir zaman rahat edemez.

Vicdanlı olmak  ve vicdanlı kalabilmek için ilk önce kendimiz vicdanımızın sesine kulak vermeli ve çocukluktan itibaren yeni nesle karşı vicdanî sorumluluklarımızı yerine getirmek adına; onları vicdanlı birer insan olarak topluma kazandırmanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Yüce Rabbimden bizlere vicdanlı kullarından olmayı nasip etmesini ve vicdansızların zulmüne uğramaktan muhafaza etmesinin niyaz ederim.

Cumamız hayra vesile olsun.

Selamlarımla.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.