DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 7221500,03%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vatan sevgisi kutsaldır

Vatan sevgisi kutsaldır

ABONE OL
Aralık 4, 2022 14:13
Vatan sevgisi kutsaldır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vatan sadece üzerinde yaşadığımız yerden ibaret değildir bizler için. Doğup büyüdüğümüz toprağını yuvamız bildiğimiz dinimizi, kültürümüzü öğrendiğimiz, sokaklarında çocukluğumuzu, gençliğimizi ve tüm ömrümüzü geçirdiğimiz bir parçamızdır.

Bu özellikleriyle vatanımızla manevi bağımız çok kuvvetlidir. 

Vatanımız kendimizi ait hissettiğimiz, güven duyduğumuz, özgürlük içinde yaşamımızı sürdürdüğümüz birlik ve beraberliğimizin, egemenliğimizin sembolü gibidir.

Vatan sevgisine dinimiz yönünden baktığımızda bu konunun da belli çerçeveler içinde ele alındığını görürüz. 

Dinimizce malını, canını, namusunu, kutsal değerlerini korumak her müslümanın görevi olarak bildirilmiştir. 

Kendimizi koruduğumuz kadar Müslüman kardeşlerimizden de sorumluyuz. Bu yönde baktığımız da vatan Müslüman olarak ortak değerlerimizden biridir. 

Vatansız devlet olmaz, yönetim olmaz ve kargaşalar içerisinde dinimizi ve inançlarımızı özgürce yaşamamız zor bir durum halini alır. Herkes için kendi ülkesi vatanı en güzel yerdir. Bunu anlatan en güzel sözlerden biride elbette ’’Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatan ille de vatan’’ demiştir atasözüdür.

Peygamber Efendimiz zamanın da Medine şehri İslamiyet’in başkenti durumundaydı. O dönemde de vatanın önemini emir ve yasakların oradan bildirilmesinde görebiliriz.

Bir Hadisi Şerif de ‘’Medine ,helâl ve haramın bildirildiği yerdir‘’ buyurmuşlardır.

Buradan anladığımız üzere vatan yönetim sağlayan önemli bir unsurdur. Yaşamı düzenleyen hukuki kurallar ve yasalar yanında toplumsal düzen içinde insanın bir yere ait olması gereklidir. 

Her toplum kendi sınırları içinde ki bu kurallar sayesinde daha iyi yaşam şartlarına ve düzenli bir hayata kavuşur.

Bir yerin kıymetini de içerisinde ki kişiler oluşturur. 

Bunu anımsatan güzel sözlerden biri de şu şekildedir: (Şeref-ül  Mekân bil Mekîn) Manası: Bir yerin kıymeti ,o yerin sakinlerinin kıymetine göre değerlendirilir. Bizler  vatanımıza yakışan değerini bilen gelecek nesillere güzel miraslar bırakan kişiler olalım ki, yok olma gibi tehlikeleri kolayca atlatabilelim.

Günümüzde vatanlarını kaybeden zulüm altında binlerce insanı görüyoruz. Sahipsizlik duygusunu onlardan daha iyi anlayan olamaz kesinlikle. 

Bir tarafta ise hala vatanlarında kalmak için direnen mazlum coğrafya insanlarının yürek burkan halleri beliriyor gözümüzün önünde.

Rabbimiz kimseyi vatansız bırakmasın duası dökülüyor o vakit dilimizden.

Bizlerin her gün sıradan bir yaşantı olarak önemsemediğimiz özgürce yaşamak ne kadar önemli bir durum.  Bunun idrakine varmak elimizdekilerin değerini bilmek zorundayız.

Bizler o kadar şanslıyız ki, Müslüman bir coğrafya’da dünyaya gelmişiz ve Türk Milleti gibi, asil, onurlu, dürüst ve cesur bir ülkenin vatandaşlarıyız.

Ülke insanımız manevi ve vatani değerlerine sımsıkı bağlı çok şükür.

Ordumuz küçük yaştan itibaren Allah ve vatan sevgisiyle büyütülmüş pırıl pırıl Türk gençlerinin oluşturduğu bir ordu.

Askerlerimiz merhametli ve cesur.

Gerekli olduğu vakitte genç yaşlı demeden, kadın erkek demeden vatanı korumaya da hazır yüreklerin ülkesi burası.

Sadece kendi vatanımız ve insanımız değil nerede bir Müslüman varsa nerede mazlum bir topluluk varsa onlar içinde tek yürek olan bir ülkeyiz.

Vatan sevgisi bizlerde her daim olacak Allah’ın izni ile inşallah. Karşımıza çıkan zorluklar da Rabbimiz yardımcımız olsun.

Askerimizi, ordumuzu, milletimizi,  devletimizi korusun.

Göklerimizde Ay yıldızlı Al Bayrağımız inmesin.

Ezanımız minarelerimizden eksilmesin. 

Duayı hayatımızdan hiç eksik etmeyelim. 

Dualarımız birlik ve beraberliğimiz için Vatanımızın selameti için ve bütün zulüm altındaki kardeşlerimizin selameti için olsun. 

Rabbimiz kabule şayan kılsın inşallah.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.