DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19571110,73%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

19:02

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Üç aylar; manevi fırsat aylarıdır!

Üç aylar; manevi fırsat aylarıdır!

ABONE OL
Ocak 12, 2024 17:13
Üç aylar; manevi fırsat aylarıdır!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün 12 Ocak 2024 Cuma üç ayların ilk ayı ve kamerî ayların 7’si olan Recep ayının ilk günüdür.

İlk cuma gecesinde Regaip, 27. gecesinde Mirac gecelerinin bulunduğu Recep, 15. gecesi Berat gecesi olan Şaban ve içerisinde kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olan (Ramazan ayının 27. gecesi) Kadir gecesini içinde bulunduran Ramazan ayına hep birlikte üç aylar denmektedir.

Üç aylar bütün islâm âleminde ayrı bir öneme sahip olduğu gibi toplumun çoğunun müslümanlardan oluştuğu ülkemizde de büyük öneme sahiptir.

Üç aylar maneviyatın yükseldiği, ahiret kazancının kazanılması için daha fazla gayret gösterildiği bereketli bir mevsimdir.

Bu öyle bir mevsimdir ki mü’min gönüller coşmakta, heyecanlanmakta, ürpermekte ve ruhlar daha ziyade incelmektedir.

Üç aylar, ilk baharda toprağın uyanıp yeni bir dirilişle canlanması, yeşermesi gibi müslümanların daha önceki aylarda uğramış oldukları rehavet, ibadetlerde gevşeklik, dünyevîleşme, dinî duyguların zayıflamasıyla kalplerin katılaşmasından dolayı kayıplarını telâfi etmek için bir fırsat sunmaktadır.

Bu fırsatı değerlendirmek isteyenler bu aylarda varsa kaza namazları veya nafile kılmaya, Kur’an’ı Kerim‘i daha iyi anlayabilmek için gayret etmeye, ilmihal ve siyer kitapları okuyarak islâmı hayatlarına daha iyi bir şekilde tatbik etmeye, varsa kaza oruçlarını yoksa nafile oruçları tutmaya, sadaka vermeye, insanlara karşı merhametli ve şefkatli davranışları arttırmaya, hayır ve hasenatlarını çoğaltmaya özen gösterirler.

Son zamanlarda üç aylar kış ve gecelerin uzun olduğu günlere denk geldiğinden hem dinlenme hem de kaza veya nafile kılmak, kaza veya nafile oruç tutmak, Kur’an’ı Kerim okumak, zikir ve tefekkürle meşgul olmak gibi ibadetleri yapmak için iyi bir fırsattır.

Bizler bu fırsattan istifade edip Rabbimizin rızasını kazanmak, kulluk görevlerimizi daha fazla önemseyerek ahiret azığımızı hazırlamak için gayret göstermeliyiz.

Recep ayı toprağı sürme, ekip- dikme, Şaban ayı sulama ve gereken bakımı yapma, Ramazan ayı da hasat ayıdır.

Recep ayı, manevî meyve ağaçlarının yaprak, çiçek açıp tomurcuklanması, Şaban ayı, meyvelerin büyüyüp olgunlaşması, Ramazan ayı ise meyveleri toplama ayıdır.

Üç ayları hakkıyla değerlendirmek elbette güzeldir.

Lâkin üç ayları değerlendirdikten sonra senenin kalan dokuz ayını ibadetlerde gevşeklik dünya meşgalesine dalarak zikirsiz, fikirsiz ve şükürsüz bir şekilde geçirmek ne kadar yanlışsa “Biz Allah’ın (c.c) günlerinde, aylarında ayrım yapmayız.” deyip bütün bir seneyi manevî duygulardan uzak, ibadetsiz bir şekilde geçirmek de o kadar yanlışdır.

Üç aylar, müslümanlar için âdeta bir eğitim kampıdır.

Bu kampta elde ettiğimiz bilgi ve dinî hayatımızdaki becerilerimizi, güzel alışkanlıklarımızı senenin bütününe yaymakla bize bahşedilen ömür sermayesini, hayatımızın imtihanını en iyi şekilde değerlendirmiş oluruz.

Üç aylarda insanlar diğer aylardan daha çok kendilerini günahlardan korumakta, kötü alışkanlıklarını azaltmaktadırlar.

Yapılan istatistikler de bu aylarda cinayetlerin ve kötü alışkanlıkların azaldığını teyit etmektedir.

Yaşadığımız hayatta dünya meşgalesi çoğu zaman bizlere dünyaya asıl gelişişimizin ne olduğunu unutturabiliyor.

Halbuki bizler bizi asıl  gayemiz olması gereken Allah’ın (c.c) rızasını kazanmaktan uzaklaştıracak şeylere karşı sürekli tedbirli, dikkatli ve uyanık halde bulunmalı ve bizi Rabbimizin rızasını kazanmaktan uzaklaştıracak şeylerin ruhlarımızı kendi ağlarına almalarına fırsat vermemeliyiz.

Yüce Rabbimizin bizlere sunmuş olduğu altın bir fırsat olan üç ayları ahiret kazancımız için çok iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz.

Üç aylar içindeki kandil gecelerinden biri olan Regaip kandilini idrak ettik.

Değerlendirenler değerlendirdi.

Bir daha ki Regaip kandiline ulaşabilir miyiz?

Hiç kimsenin garantisi yoktur.

Rabbim bizlere sağlıklı bir şekilde tekrar kavuşmayı nasip etsin.

Hepimiz iyi biliyoruz ki bu dünyanın zararları da kendisi gibi fani ve geçicidir.

Fani olan bu dünyada uğranılan zararları telâfi etmek mümkün olabilir.

Ancak mahşer günü ilahî mizan kurulduğunda hayır hasenatımız terazide hafif çıkarsa bunun telâfisi yoktur.

Ne yakınlarımızın çokluğu, ne bilek gücümüz, ne zekâmız, ne de makam, servet ve dünyevî itibarımız o teraziyi ağır getiremez.

Mahşer günü terazimizde ağırlık yapacak salih ameller için önümüzde bir fırsat iklimi vardır.

Bizlerşu an için bu fırsat günlerini yaşamaya başlamış bulunmaktayız.

Yazımı Peygamber Efendimiz‘in (s.a.v) üç aylarda

çokça yapmış olduğu “Allah’ım (c.c) Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana ulaştır.” duasıyla sonlandırmış olayım.

Yüce Rabbim üç ayları milletimiz, islâm âlemi ve insanlığın hayrına, bütün dünya mazlumlarının,

Doğu Türkistan’da ki soydaşımız olan uygurların ve Filistin’de ki Gazze’de ki mazlumların kurtuluşuna zalimlerin de kahrına vesile eylesin.

Cumamız ve üç aylarımız hayra vesile olsun.

Selamlarımla.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.